Používaním našich služieb a tejto internetovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.Ďalšie informácie.

Späť

Stavba domu – krok za krokom

Stavba domu – krok za krokom

Stavba vlastného bývania predstavuje veľký životný krok, z ktorého sa každý teší. No okrem radosti so sebou prináša aj množstvo doposiaľ nepoznaných starostí. Viete, ako postupovať pri stavbe domu tak, aby ste na nič nezabudli, nenechali sa nachytať a mohli si nový domček čím skôr naplno užiť?

 

Pripravili sme pre vás stručný návod, ako postupovať pri stavbe domu od kúpy pozemku až po sťahovanie sa do nového.

 

Postup pri stavbe domu, krok za krokom

 

 

Výber pozemku

 

 

Keďže dom v budúcnosti len tak nezdvihnete a nepreložíte, výber pozemku na stavbu predstavuje jedno z kľúčových rozhodnutí. Vybraný pozemok by mal spĺňať vaše kritéria na občiansku vybavenosť, dopravnú dostupnosť, veľkosť a tvar, rušnosť lokality. Práve lokalita najviac ovplyvňuje aj cenu pozemku. Žiadané pozemky v mestách sú o poznanie drahšie než pozemky v zabudnutých dedinách. No cena by nemala byť jediným rozhodujúcim faktorom.

 

 

Príprava projektu domu

 

 

Po tom, ako ste našli svoj vytúžený pozemok nasleduje príprava projektu domu. Na výber máte z dvoch možností – kúpa katalógového projektu alebo príprava projektu na mieru. Ideálny dom spĺňajúci všetky vaše požiadavky v katalógu len tak nenájdete preto, ak nechcete robiť veľké kompromisy investujte do prípravy projektu na mieru. Predsa len, ide o investíciu na celý život a nechcete ďalších mnoho rokov stráviť nadávaním napríklad na nevyhovujúcu veľkosť priestoru medzi vaňou a umývadlom. Pred návštevou architekta si ujasnite základné požiadavky, ktoré by váš nový domov mal spĺňať a s architektom si následne ujasnite všetky vaše požiadavky.

 

 

Povolenia a prípojky

 

 

Po príprave projektu je pred samotným začiatkom prác ešte potrebné vybaviť stavebné povolenie. Žiadosť o stavebné povolenie sa podáva na príslušnom stavebnom úrade a je k nej potrebné doložiť aj súhlasné stanoviská všetkých dotknutých orgánov. Informáciu o tom, aké všetky prílohy ste povinný k žiadosti doložiť, vám poskytnú na stavebnom úrade. V tejto fáze sa je taktiež potrebné zamerať aj na komunikáciu s elektrárňami, plynárňami, vodárňami a všetkými inštitúciami, od ktorých budete potrebovať zrealizovať na vašom pozemku prípojku.

 

 

Odpoveď na otázku, kto to celé postaví

 

 

Ak ste sa doteraz nerozhodli, či sa do stavby pustíte svojpomocne alebo využijete služby dodávateľskej spoločnosti, nastáva najvyšší čas na doriešenie tejto zásadnej otázky. Prenechanie stavby firme je síce finančne náročnejšie, no zároveň pomáha ušetriť množstvo času. Ak sa rozhodnete pre stavebnú firmu, zamerajte sa na jej dôkladný výber. Zverenie prác prvej firme, na ktorú natrafíte, sa vám nemusí vyplatiť. Preto sledujte recenzie, porovnávajte a vyberajte zodpovedne. Opäť by cena nemala byť jediným rozhodovacím kritériom.

 

 

Úprava pozemku

 

 

Terénne úpravy pozemku zahŕňajú očistenie od prípadných stromov, krovín, kameňov, koreňov, buriny, jednoducho všetkého, čo zabraňuje vytvoriť vhodný priestor pre stavbu.

 

 

Výber materiálov

 

 

Kvalita stavebných materiálov má zásadný vplyv na kvalitu a životnosť postavenej stavby, preto by ste k jeho výberu mali pristupovať maximálne zodpovedne. Vyberať nemusíte všetok materiál nazad. Postačí jeho postupný výber podľa aktuálnej realizácie stavebných prác.

 

 

Realizácia stavby

 

 

Či už budete stavať svojpomocne, alebo sa do stavby pustí stavebná spoločnosť, postup pri stavbe rodinného dobu bude zhruba nasledovný:

 

 

1. Základná doska a prípojky

 

2. Hrubá stavba

3. Strecha

4. Okná a dvere

5. Rozvody v stenách

6. Omietky

7. Hydroizolácia

8. Podlahové kúrenie, rozvody vetrania

9. Potery

10.  Kotolňa

11.  Sadrokartónové stropy, zateplenie stropov

12.  Kuchyňa, kúpeľňa

13.  Podlahy

14.  Zateplenie

15.  Obloženia a dvere

16.  Vonkajšie úpravy

 

Stavba rodinného domu je náročný projekt, a preto si jeho realizácia vyžaduje dobré plánovanie. Pred realizáciou si nezabudnite zhodnotiť časovú a finančnú náročnosť jednotlivých fáz. Ak sa pri svojpomocnej realizácií stavby rozhodnete využiť pomoc niektorých remeselníkov, nezabudnite pri objednávaní ich služieb plánovať aj s istou časovou rezervou. Predsa len, môžete plánovať, že osadenie okien bude trvať jeden deň, no vždy sa môžu vyskytnúť neočakávané problémy, preto je dobré nechať si aj istú časovú rezervu.

 

 

Kolaudácia

 

 

Dom je pripravený na kolaudáciu v momente, keď je hotová strecha, komíny, okná a dvere, schodiská a balkóny so zábradlím, povrchové úpravy stien, podláh, stropov a inštalácie. Hotové musia byť prípojky inžinierskych sietí a osadené umývadlá, toalety a sprchy či vane. Podobne, ako žiadosť o stavebné povolenie, aj žiadosť o kolaudáciu musí byť doplnená o požadované prílohy.

 

 

Sťahovanie

 

 

A na záver prichádza už len tá najkrajšia časť realizácie vlastného bývania – zariadenie a sťahovanie.

 

 

Rodinný dom, to je investícia na celý život. Nikdy sa do jednotlivých krokov vedúcich k vášmu domu snov nepúšťajte bezhlavo, ale každý si najskôr dôkladne premyslíte. Ako sa hovorí, aspoň raz sa na každé rozhodnutie vyspite. 

 

 

Ak sa odhodláte pre tento životný krok, budete potrebovať dodávateľov, ktorí odvedú kvalitnú prácu za rozumnú cenu. Webová a mobilná aplikácia Wilio, ktorá už sprostredkovala riešenie vyše 26 000 projektov, vám pomôže rýchlo a spoľahlivo nájsť odborných dodávateľov vo vašom okolí a uľahčí vám výber pomocou overených užívateľských recenzii. Vyskúšajte si to na www.wilio.sk

 

Najrýchlejšia cesta k riešeniu vášho projektu

Zadajte dopyt zadarmo a dostanete ponuky od šikovných odborníkov z vášho okolia

Zadajte dopyt zadarmo

Autor: Lukáš