Používaním našich služieb a tejto internetovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.Ďalšie informácie.

Späť

Čo je to ploštica posteľná, aké problémy spôsobuje a ako sa jej zbaviť

Čo je to ploštica posteľná, aké problémy spôsobuje a ako sa jej zbaviť

Ploštica posteľná, malý hrdzavočervený hmyz vo veľkosti 5 až 9 milimetrov, ktorý rád parazituje na tele stavovcov, vrátane človeka. Ploštice v byte či v dome sú postrachom mnohých ľudí. Ak sa raz v byte vyskytnú, zbaviť sa ich dá celkom zabrať. Ale nie je to nemožné.

 

Ploštica posteľná – neželaný návštevník

 

Ploštice? Aj takto to môže dopadnúť: 

 

Ploštica posteľná je parazit, ktorý vylieza najmä v noci a počas dňa sa zdržiava v rôznych škárach. Jedna ploštica sa dožíva 1 až 1 a pol roka a za svoj život dokáže naklásť až 500 vajíčok, čo umožňuje plošticiam za krátky čas vytvoriť v domácnosti hotovú inváziu. Ploštice sú svetloplaché. Počas dňa sa ukrývajú v matracoch, štrbinách nábytku, obrazoch či elektrických zásuvkách.

 

Ako vyzerá ploštica posteľná:

Courtesy BedBugs.org

 

Ako vyzerá uštipnutie plošticou

Courtesy BedBugs.org

 

 

Máte doma ploštice?

 

 

Budíte sa ráno s množstvom štípancov, ktoré neznesiteľne svrbia? Potom je vysoko pravdepodobné, že vašu domácnosť navštívili ploštice. Štípanec od ploštice je veľký 1 až 3 milimetre s výrazným začervenaním a pichavou bolesťou. Jej obľúbenými miestami na tele sú všetky časti, ktoré bývajú v noci odkryté, najmä tvár, krk, ruky a nohy. Krv cicajú všetky vývojové štádia ploštice, no kým dospelé jedince vychádzajú len raz za 5 až 7 dní, mladšie ploštice majú apetít vyšší. Vo všeobecnosti však ploštice dokážu vydržať bez potravy veľmi dlho, až niekoľko mesiacov. 

 

 

Hoci si tieto malé, nepríjemné návštevníčky množstvo ľudí spája s neporiadkom, nie je to pravidlom. Ploštice sa môžu vyskytnúť aj v dôkladne udržiavanej domácnosti. Do domácnosti sa môže dostať rôznymi spôsobmi, pokojne aj cez vonkajšie múry, otvorené okná, štrbiny a potrubia. Dokonca si ich so sebou môžete v batožine doniesť ako suvenír z dovolenky.

 

 

Ak máte podozrenie, že máte doma ploštice, skúste nazrieť pod posteľ. V prípade výskytu ploštíc v domácnosti, tam s veľkou pravdepodobnosťou nájdete čierne bodky (výkaly ploštíc) + priesvitné zvlečené pokožky. Ďalšie miesta, kde sa ploštice rady zdržiavajú sú : záhyby, zipsy, švy, pružiny matraca, švy obliečok, konštrukcia postele, sedacej súpravy – najmä v spojoch a častiach priliehajúcich k stene, diery po hmoždinke, obloženie stien a stropu, pod tapetami, rám obrazu, zrkadla, plagáty na stene, poličky a každý nábytok blízko postele (nočný stolík), podlahové lišty, okraje kobercov, knihy – medzi stránkami, ale aj vo viazaní na chrbte, priechody teplovodných a elektrických rozvodov, zásuvky a lišty na káble.

 

 

Ako sa zbaviť ploštíc

 

 

Najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť ploštíc, je prizvať si na pomoc odborníka – deratizéra. Pri jeho výbere sa neriaďte len cenou, ale najmä skúsenosťami a odporúčaniami. Boj s plošticami je zložitý a rozhodne ide o oblasť, pri ktorej sa šetrenie nevypláca.

 

 

Profesionáli využívajú pri likvidácií ploštíc nasledovné metódy:

 

 

1. Zaručená likvidácia – opakovaný postrek s reziduálnym účinkom.

 

 

2. Pomocné metódy – dymovnice, fosforovodík, kyanovodík, para + vysoká teplota.

 

Postup ošetrenia v domácnosti závisí od veľkosti zamorenia plošticami. Štandardne certifikovaný pracovník ošetruje obe strany matracov a postele, následne pokračuje nočnými stolíkmi, kreslami, stoličkami, zadnými stranami obrazov, garnižami, fotorámikmi, podlahovými lištami, podlahami a zvyčajne aj stenami.

 

 

Do boja s plošticami sa môžete skúsiť pustiť aj svojpomocne, ale rozhodne nebude taký účinný, ako ten profesionálny. Pomôcť vám môže:

 

 

1. Krieda – obyčajná krieda nastrúhaná v okolí postele má schopnosť odpudzovať ploštice, a tak sa tie k vám v noci nevyberú.

 

 

2. Bylinky – plošticiam vadí korenie, mäta, plostičník, tabak, konope a terpentín.

 

3. Vodná para – vymytie všetkých špár a štrbín parným čističom môže výrazne pomôcť vyhubiť ploštice.

 

4. Dezinfekcia – upratanie a umytie celého bytu dezinfekčnými prípravkami určenými na hubenie ploštíc.

 

5. Lepiaca páska – nožičky postele oblepené lepiacou páskou bránia plošticiam vyšplhať sa do postele.

 

6. Vypratie prádla – všetko posteľné prádlo vyperte na 60 stupňov, táto teplota hubí ploštice vo všetkých životných štádiách.

 

7. Sušička bielizne – po opratí sušte bielizeň v sušičke pri 40 stupňoch.

 

Ako sa hovorí, prevencia je vždy jednoduchšia ako riešenie vzniknutého problému. Vyhýbať sa „zavlečeniu“ ploštíc do domácnosti počas cestovania je základom. Pri pobyte v ubytovacom zariadení vždy skontrolujte posteľ, matrac aj obliečky. Batožinu ani žiadne osobné veci nepokladajte na zem v blízkosti postele ani neuskladňujte pod posteľ.

 

 

Niekedy však aj pri tej najlepšej prevencii sa zamoreniu domácnosti plošticami nevyhnete. V prípade, že zistíte výskyt týchto neželaných nájomníkov, nepanikárte, ani sa neprepadajte od hanby. Odhoďte predsudky a obráťte sa hneď v začiatkoch boja s plošticami na odborníkov nájsť ich môžete napríklad pomocou webovej a mobilnej aplikácie Wilio, ktorá vám pomôže rýchlo nájsť profesionálov vo vašom okolí. Len tak máte istotu, že sa týchto neželaných návštevníkov zbavíte raz a navždy. Ľudové metódy síce môžu pomôcť zbaviť sa ploštíc (pokiaľ je ich výskyt minimálny), no ich efektivita rozhodne nie je vysoká.

 

 

Dlhodobé skúšanie rôznych „overených“ návodov, môže mať v konečnom dôsledku efekt presne opačný – dopraje plošticiam dostatočný čas, aby sa v domácnosti stihli rozmnožiť do obrovských počtov. Nezabúdajte, že ich schopnosť rozmnožovať sa, je obdivuhodná, preto sa čím skôr obráťte na odborníkov, nájdete ich na www.wilio.sk.

 

Najrýchlejšia cesta k riešeniu vášho projektu

Zadajte dopyt zadarmo a dostanete ponuky od šikovných odborníkov z vášho okolia

Zadajte dopyt zadarmo

Autor: Lukáš